{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Sepetinizde adet ürün var
Ara Toplam :
TL
ALIŞVERİŞİ TAMAMLA Sepete Git
ÜCRETSİZ GÖNDERİM
Ücretsiz gönderim için uygun
Anasayfa / Genel Halı Bakımı

Genel Halı Bakımı

HALI BAKIMI VE TEMİZLİĞİ

Bir halının ömrü hem estetik hem de performans açısından dikkate alınması gereken seçim sürecinden başlayarak birçok faktör tarafından yönetilir. Seçildikten sonra, halınızın ömrünü özenle planlanmış ve özenli bir bakım programından daha fazla uzatacak hiçbir şey işe yaramaz. Yatırımınızı korumanın yanı sıra, düzenli bakım halınızın temizliğini ve görünümünü iyileştirir.

BAKIM PROGRAMI

Uzun vadeli halı ve kilim performansı ve görünümün korunması, etkili bakımla başlar. Yanlış bakım, halının kullanım ömrünü azaltabilir.

Önleyici bakımın anahtarlarından biri, halınızın her gün güzel görünmesini sağlamak için tasarlanmış bir bakım programı oluşturmaktır. Kapsamlı bir bakım programı, her gün en iyi görünen temiz ve kuru halı için gerektiği zaman ve yerde vakumlama, leke çıkarma ve derinlemesine temizlik programlamanıza yardımcı olur.

Bir bakım programı, bireysel halı ve yerel koşullara uygun bakım sağlayacaktır.

Aşındırıcı kirin halı liflerine zarar vermesini önlemeye yardımcı olmak ve böylece halınızın ömrüne ve güzelliğine önemli ölçüde katkıda bulunmak için aşağıdaki önerileri dikkate almanızı öneririz.

Tam ve etkili bir bakım programı aşağıdaki kategorilerini içermelidir:

 • Önleyici bakım: Halının kullanıldığı alana girmeden önce toz, toprağı durdurmak.
 • Günlük bakım: Kullanım alanına giren her türlü kirin neden olduğu hasarı indirgemek.
 • Ara bakım: Daha hızlı kuruma süreleri sağlayan ve halıyı hızlı bir şekilde tekrar kullanıma döndüren düşük nem ve düşük kimyasal kullanım yöntemleriyle halınızın görünümünü korumak.
 • Onarıcı bakım: Derine gömülü kirleri çıkarmak ve daha sağlıklı bir ortam yaratmak için halının derinlemesine temizlenmesi.

BAKIM PROGRAMININ UNSURLARI

1. Walk-Off Sistemleri

2. Vakumlama

3. Leke Çıkarma

4. Temizlik

 • Walk-Off Sistemleri:

Etkili halı bakımı yapı dışında başlar. Kir genellikle binalara dışarıdan gelir, istenmeyen toprağı kontrol etmenin en etkili yolu, tüm sert yüzey girişlerinde kontrol sağlamak veya kiri arındıran kapı paspasları kullanmaktır. En etkili olabilmesi için, paspaslar en az 6 ayak mesafesinde olmalıdır ve iç mekanınıza ulaşmadan önce toprak ve yağın çoğunu hapsedecek bir bariyer görevi görecektir. Halılar gibi yürüme paspasları da günlük olarak vakumlanmalı ve etkinliklerini korumak için düzenli olarak temizlenmelidir.

 • Vakumlama:

Tüm halı bakım prosedürleri arasında vakumlama en önemli ve aynı zamanda uygulaması en basit olanıdır. Vakumlama, halıdan kirin uzaklaştırılmasında en etkili ve en ekonomik yöntemdir. Halılarınızı süpürmek yeterince kolay gibi görünse de doğru yapmak istiyorsanız aslında biraz daha fazlası var.

Bina ve/veya mutfak girişlerindeki son derece yüksek trafik şeritli alanlar günde birkaç kez vakumlanmalıdır. Güç tahrikli fırçalar ve çift motorlu dik, ağır hizmet tipi bir makine ile etkili sonuç alınır. Fırçalar, ticari kurulumlarda genellikle "çırpıcı çubuklardan" daha etkilidir. Uygun vakumlama, aynı alan üzerinden üç ila beş yavaş geçiş gerektirir. Fırçalar sık sık temizlenmeli ve aşındığında değiştirilmelidir. Günlük elektrikli süpürgesi ''turbo fırçasına'' sahip olmamalıdır.

Herhangi bir halının düzgün bakımı için rutin süpürme şarttır.

Son derece yüksek trafik - Günde birkaç kez vakumlayın

Yüksek trafik - Günlük vakum

Orta yoğunlukta trafik - Haftada iki ila üç kez vakumlayın

Hafif trafik - Haftada bir vakum

 • Leke Çıkarma

Tanımlama ve anında müdahale, etkili leke çıkarma prosedürlerinin anahtarıdır. Zamanı ve çabayı en aza indirmek için, lekeye neyin sebep olduğunu bilmek yararlıdır, böylece çözüm, tahmin yürütmeden başlayabilir. Bir leke ne kadar uzun süre sabitlenirse, çıkarmak o kadar zor olabilir. Çok uzun süre kalırsa halı boyaları ile reaksiyona girerek kalıcı renk değişimine neden olabilir. Bu nedenle, dikkatli personel ve iyi stoklanmış bir leke çıkarma kiti, iyi bir halı bakım programı için önemlidir.

En iyi sonuç için kurallar:

 1. Bir noktaya ne kadar çabuk müdahale edilirse sonuç o kadar iyi olur.
 2. Dökülmeyi belirleyin.
 3. Lekeyi emmek için önce kuru bir bez kullanın ve hemen temizlemeye başlayın.
 4. Daima noktanın kenarından içe doğru çalışın.
 5. Etkilenen bölgeyi durulamak için ılık su kullanın, leke çıkana kadar nemi emmesi için halının üzerine bastırın.
 6. Kuruduktan sonra fırçalamayın ve sıcak su kullanmayın; vakumlayın ve hemen profesyonel bir servisi arayın
 7. Leke çıkarma kiti bulundurun.
 8. Yün veya yün karışımları üzerinde yüksek pH'lı bir temizleyici kullanmamaya dikkat edin. Temizlik maddelerinin pH'sı 4,5-5,5 aralığında olmalıdır
 9. Halı hala nemliyken, halılar ve kilimler için tasarlanmış uygun bir fırça ile halı taranmalıdır. Temizlenmiş halının taranmaması, kabul edilemez bir görünüme neden olabilir.
 10. Aşırı nem veya uzun kuruma süresi, düzeltilemeyen fiziksel ve/veya estetik sorunlar yaratacaktır.
 • Temizlik:

Temizleme için emici bileşikler veya kristalli kurutma ajanları kullanan kuru temizleme yöntemleri kullanılabilir.

Kuru ekstraksiyon veya emici toz yöntemi:

Kuru bir ekstraksiyon veya emici pudra yöntemi sayesinde, halınızı ıslatmanın zahmetine girmeden istediğiniz zaman derinlemesine temizleyebilirsiniz. Kuru temizleme yöntemi ile halınızı uzun süre hizmet dışı bırakmanıza gerek kalmazken, halınız temiz, kuru ve her gün en güzel halini alır. Bu sistemler, bir fırçalı elektrikli süpürge ve milyonlarca minik, emici sünger gibi davranan bir temizlik ürününden oluşur. Bu süngerler, yağlı kirleri çözerek ve emerek derinlemesine temizleyen su, deterjanlar ve yeşil temizleme kimyasalı içerir. Fırçalı elektrikli süpürge tüyü kaldırır, kuru kiri temizler, halıyı kimyasal olarak derinlemesine temizler ve lekeleri ve dökülmeleri anında giderir.

Kristalizasyon kapsülleme yöntemi:

Kristalleştirme yöntemi, emici toz yöntemine benzer şekilde çalışır, ancak hem deterjan hem de kristalleşen bir polimer içeren bir temizleme kimyasalı kullanır. Deterjan kiri süspanse ederken, polimer onu içine alır ve sonra bir kristal halinde kurur. Bu kristal daha sonra vakumla uzaklaştırılır. Lütfen sıcak su ekstraksiyonunun her iki alternatifinin de sadece ön vakumlama ve dikkatli günlük vakumlama ile birlikte uygulanabileceğini unutmayın, çünkü her iki yöntem de kalıntı birikmesine neden olur. Ancak kristalizasyon yöntemiyle bu kalıntı çıplak gözle görülemez.

Dikkat: Döndürme kaputunun veya herhangi bir döner fırça ekipmanının dönme hareketi, ekipman yanlış kullanıldığında hav ipliğini bozabilir.

YENİ HALI'NIN NORMAL ÖZELLİKLERİ

Kabartma veya Dökülme

Yeni kesilmiş havlı halıda bazı gevşek liflerin bulunması normaldir. Sayıları, halının toplam elyaf içeriğine kıyasla oldukça küçüktür ve hiçbir sonucu yoktur. Gevşek liflerin uzaklaştırılması halının ömrünü veya kalitesini etkilemez. Düzgün bir süpürme ile, kaliteli bir elektrikli süpürge kullanarak dökülmelerin çoğu, kurulumdan sonraki ilk yıl içinde yavaş yavaş kaybolur.

Gölgelendirme

Tüm hav ipliği halıları hav tersine çevrilir; ancak, en çok pürüzsüz yüzeyli, pelüş tip kalitelerde gözlenmesi muhtemeldir. Bu fenomeni tahmin etmek veya önlemek imkansız değilse de zordur. Yığın ters çevirmeyi tanımlamak için yaygın olarak kullanılan terimler "su işaretleme", "havuzlama", "gölgeleme" ve "vurgulama"dır. Hav ters çevirme bir üretim hatası değildir ve halının dayanıklılığını etkilemez.